Najčešće zablude o treningu i mršavljenju - Razotkrivanje mitova

Julka Blog 2024-05-12

Otkrivamo istinu o najčešćim zabludama vezanim za trening, mršavljenje i gubitak masti. Naučite šta zapravo funkcioniše i izbegavte greške u vežbanju.

Najčešće zablude o treningu i mršavljenju - Razotkrivanje mitova

Sauna i gubitak kilograma: Istina ili mit?

Mnogi veruju da boravak u sauni može pomoći u gubitku masnih naslaga. Iako sauna aktivira metabolizam, jača termoregulacioni sistem i pomaže u čišćenju organizma, preznojavanje do iznemoglosti nema veze sa stvarnim mršavljenjem.

U sauni se gubi određena količina znoja, što se može videti na vagi, ali je reč o privremenom gubitku tečnosti koji se brzo nadoknadi unošenjem vode u organizam. Za stvarno smanjenje masnih naslaga potrebna su dva ključna faktora: pravilna ishrana i redovna fizička aktivnost.

Zabluda br. 1: Lagano dizanje tegova stvara jake mišiće

Suprotno raširenom mišljenju, superlagano dizanje tegova ne vodi do impresivnih rezultata. Najveće povećanje snage se postiže brzim izvođenjem pokreta u fazi dizanja. Dugački treningi sa minimalnim opterećenjem ne daju optimalne rezultate za razvoj mišićne mase.

Zabluda br. 2: Više belančevina = više mišića

Iako belančevine podstiču proteinsku sintezu, neumerene količine nisu potrebne. Mnogo je važnije vreme unošenja belančevina i njihova kombinacija sa ugljenim hidratima. Posle intenzivnog treninga preporučuje se unos šejka sa dve trećine ugljenih hidrata i jednom trećinom belančevina, dok se kasnije u toku dana ta proporcija može obrnuti.

Zabluda br. 3: Istezanje nogu je bezbednije od čučnjeva

Nedavna istraživanja pokazala su da vežbe otvorenog lanca (poput istezanja nogu) mogu biti potencijalno opasnije za kolena od pokreta zatvorenog lanca (kao što su čučnjevi). Kod istezanja dolazi do neravnomerne aktivacije kvadricepsa što može stvoriti neuravnotežen pritisak na kolenski zglob.

Zabluda br. 4: Forsiranje bolnog mišića je loše

Ako mišić nije osetljiv na dodir i možete normalno izvoditi pokrete, ne treba preskakati trening. Počnite sa blagim zagrevanjem od 10 minuta, zatim radite tri seta vežbi sa 10-15 ponavljanja za povređeni mišić. Mnogi iskusni vežbači primećuju da aktiviranje bolne mišićne grupe može ubrzati oporavak.

Zabluda br. 5: Istezanje sprečava povrede

Istezanje može povećati fleksibilnost, ali ne sprečava povrede tokom normalnih pokreta. Ključ za prevenciju povreda je pravilno zagrevanje koje postepeno ubrzava cirkulaciju i priprema mišiće za aktivnost. Dinamičko istezanje je bolja opcija od statičkog, posebno pre treninga sa velikim tegovima.

Mit o toploj kupki posle treninga

Suprotno popularnom verovanju, topla kupka ne ublažava bol u mišićima posle treninga. Hladna voda deluje kao hladni oblog koji sužava krvne sudove, smanjujući količinu mlečne kiseline koja ostaje u mišićima. Ovo može značajno ubrzati oporavak nakon intenzivnog treninga.

Zabluda: Dizanje tegova nije za žene

Mnoge žene izbegavaju dizanje tegova iz straha od prevelikih mišića. Međutim, zbog znatno nižeg nivoa testosterona, žene ne mogu lako postići istu mišićnu masu kao muškarci. Kombinacija kardio treninga i treninga snage daje optimalne rezultate - mišići postaju čvršći, salo nestaje, a metabolizam se ubrzava.

Trčanje i izgradnja mišića

Česta zabluda je da trčanje ne oblikuje mišiće. U stvarnosti, trčanje može pomoći u izgradnji i definisanju mišića, posebno u donjem delu tela. Jedino profesionalni bodibilderi treba da ograniče trčanje zbog specifičnih ciljeva u izgradnji mišića.

Mit o 8 čaša vode dnevno

Nije tačno da moramo popiti tačno osam čaša vode dnevno. Organizam većinu vode dobija iz hrane, a potrebe za tečnošću variraju od osobe do osobe. Najbolje je piti kada osećate žeđ, jer telo najbolje zna kada mu je potrebna voda.

Ključevi uspešnog mršavljenja

Za postizanje trajnih rezultata u mršavljenju neophodna je kombinacija:

  • Uravnotežene ishrane sa smanjenim unosem masne hrane
  • Redovne fizičke aktivnosti koja uključuje i kardio i trening snage
  • Dovoljnog odmora i oporavka
  • Realnih očekivanja i strpljenja

Ne postoji magična formula - uspeh dolazi kao rezultat doslednosti i pravilne kombinacije ishrane i treninga.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.